Едипсос - најстарата бања во Грција

На северозападниот дел од Евиа се наоѓа Лутра (преведена од грчки, бањата) Едипсос, најпознатата, а во исто време и најстарата бања во Грција. Најпозната е по над 80 термални извори на плажа и на море, кои достигнуваат температура од 35 - 85 степени.

За прв пат го спомнал грчкиот филозоф Аристотел, а во римско време живееле императорите Хадријан, Септимиус Северус и Маркус Аурелиј. Римските бањи, Сила, се познати од тоа време. Денес, ова спа-одморалиште има десетици илјади жители, околу 200 хотели, како и голем број ресторани, таверни, гиро, кафулиња, разни продавници, а има и неколку пазари на риби, месари и зелени пазари. Едипсос е на околу 10 километри јужно од Агиоскампос (северно пристаниште за фериброд) и околу 30 километри северо-источно од Пефки. Во самиот град има фериброд пристаниште за Аркика (Камена Вурла) и може да биде убаво патување до прекрасните плажи. Топлинските извори што извираат од длабочина од дури 3.000 метри право во морето, го прават морето во Едипиј многу потопло отколку во другите делови на Грција, така што пливањето е можно и во зима. Едипсос го има својот стар дел, до кој може да се стигне со одење околу километар и оддалеченост, на еден рид. Тој, Едипсос Хора е познат по одличните таверни со одлични јадења со месо, кои се служат во прекрасно, скоро планинско опкружување, опкружено со шума. Во крајбрежниот дел на Едип, во вечерните часови има прекрасно и долго шеталиште покрај морето. Најубавиот и најстар хотел од 1896 година во Лутра Едипсос е Терме Сила, каде можете да уживате во уредените термални базени за мала цена. Плажите во Едипсос се претежно песочни и камчиња, но и како карпести базени каде извира топла минерална вода. Овој прекрасен и необичен летен центар има наша препорака и е идеален за сите категории гости, семејства, млади и стари лица.

За сместување ви препорачуваме:

VILLA IOLKOS
Вила ИОЛКОС е лоцирана во центарот на Едипсос, оддалечена е околу 200м од шеталиштето и околу 100 метри од термалните извори и плажа. Секоја од собите е опременa со сопствена кујна, тоалет, тераса, ТВ, клима уред. Вилата има Wi-Fi интернет.

Галерија