Пукет - познат како бисерот на Андаманското море

Островот Пукет познат како бисерот на Андаманското море е најголем и најпосетуван Тајландски остров. Се наоѓа ма 862 км јужно од Бангкок  со површина од 550 км2, опкружен со 39 мали островчиња. Островот има доста интересна историја бидејќи се наоѓа на важен трговски пат помеѓу Кина и Индија. Свое културно влијание на Пукет оставиле Холанѓаните, Португалците, Британците, Кинезите и Французите. 

Пукет има преку 20 плажи. Најпозната плажа е Патонг и е вистинско место за љубителите на спортови на вода, додека истоимениот град претставува центар на ноќниот живот на островот. Плажата Карон е втора по посетеност додека плажата Ката е препорака за фамилијарен одмор.

Пукет е најголемиот остров на Тајланд и најубавиот остров на Андаманско море. Ќе ве воодушеват преубавите песочни плажи, бујна вегетација, тиркизно море и насмевка на домаќините. Пукет  е оддалечен од Бангкок околу 900 км.
На север островот е поврзан со копното со мост долг 700 метри. Има околу 700.000 жители, воглавно Кинези кои доагале да работат во рудниците за калај.
Пукет има богата историја која најдобро ќе се запознае ако се посети Стариот град.

Места што препорачуваме да ги посетите во Пукет и екскурзии до истите:

Полудневен разглед на Пукет
 
Слон Сафари
 
Кабаре Шоу
 
Топ 5 најпопуларни плажи во Пукет се:
 
Патонг, Ката, Карон, Камала, Бангтао

Големиот Буда и Ват Халонг
Во Пукет има околу 30 будистички храмови, од кои најважниот е Ват Чалонг. Како и другите храмови во Тајланд,  она што го прави особено важно е дека има парче коска што му припаѓа на Буда е изложена во него.
Недалеку од овој храм е уште една позната туристичка атракција - Големиот Буда. Изградена во 2004 година, оваа статуа е висока дури 45 метри и може да се види од градот Пукет. Освен спектакуларниот Буда, има неверојатен поглед на Пукет од местото.
Како и во другите храмови, мора да бидете правилно облечени тука и да ги соблечете чевлите пред да влезете во зградата. 

Островите Кох-Фи и Каи
Целодневната екскурзија во обиколка низ архипелагот Phi Phi и островите Каи. Архипелагот Phi Phi е групација од 6 острови, најзначајни и најпосетувани се Phi Phi Don и Phi Phi Leh. Најголемиот и единствениот населен остров Фи-Фи , Фи-Фон Дон. После обиколката на Phi Phi Don, посета на вториот по големина Phi Phi Leh, каде ќе имате можност да пливате на една од најубавите плажи во светот. Исто така,  нуркање во заливот Loh Samah bay,  посета на  Викиншка пештера и плажата Monkey beach каде живеат стотици мајмуни. Може да направите незаборавни фотографии и да ги храните мајмуните во нивното природно живеалиште додека се восхитувате на хоризонтот и кристално синото море. На враќање од Фи Фи попатна посета на островот Кахи каде уживате во прекрасното море . Патем, овој светски познат архипелаг стана познат по славниот филм со филмот Леонардо ди Каприо  „Плажа“.

Раја и Корал острови
Оваа целодневна екскурзија ги спојува двата најубави острови во Андаманското Море, кои се наоѓаат близу до Пукет. Островот Раја е прекрасен, незагаден тропски остров на само 12 км од јужниот брег на Пукет. Познат е по своите прекрасни, бели песочни плажи, кристално чиста вода и разновиден подводен свет. Покрај прекрасните плажи, островот Корал нуди одлично нуркање, како и широк спектар на спортови на вода. Островот е опкружен со бројни корални гребени и оттука и неговото име. 

Островот на Џемс Бонд и островот  Фан Еј Беј
Екскурзија вклучува турнеја низ најубавите острови на Националниот парк Фан Еј Беј со брод. За време на екскурзијата се посетуваат островите Панак и Кох Хонг, каде само со кану ќе можеме да стигнеме до најскриенте пештери и лагуни. Следниот остров  е Кох Тапу (островот Џемс Бонд), кој стана познат откако се снимаа сцените од филмот „Човекот со златен пиштол“.