Врахос - новооткриено место на Јонскиот брег

Во продолжение на Јонскиот брег, несомнено веќе ги пленат своите гости и новооткриените места Врахос и Канали. Формирани покрај долгите песочни плажи кои се нижат кон блиската Превеза, денес се веќе познати летувалишта на Јонскиот брег. Мноштвото одлични објекти за сместување, како и комплетираната вонпансионска понуда од објекти за сите потреби на туристите, овие летувалишта забрзано ги наметнуваат во светот на туризмот. Престојот на Јонскиот брег, навистина нуди неповторливо доживување. Врахос  се наоѓа на преубава, околу два километри долга песочна плажа. Рибните ресторани и таверни, сместени по убавото шеталиште покрај тиркизното море ќе го направат вашиот одмор незаборавен. Оддалечен е од Парга околу 40 км.
 
Врахос и Луца се всушност иста плажа, токму десниот, северниот дел на плажата, кон Парга се вика Луца, а Врахос е на левиот, јужен дел на плажата, кон Превеза. Плажата е долга 3 км, а во некои делови е широка и над 50м. Плажата со својата кристално чиста вода и зелени пејзажи е вистинското место за љубителите на вистински одмор и релаксација со бранови, без гласна музика и големи гужви. Ако сакате можете да пробате некои спортови на вода. Плажата е уредена и по целата нејзина должина има лежалки кои можете да ги користите со нарачување на пијалок и при тоа можете да уживате во убав поглед кон морето. Луца и Врахос се познати по фантастичното зајдисонце, кога целото небо се претвора црвено и сонцето се натопува во морето на хоризонтот. Пливањето е можно до доцните часови. На плажата има тушеви и соблекувални.
 
Од објекти за сместување во Врахос издвојуваме:
 
VILLA ARGO
Вилата АРГО е објект, лоциран на првата линија. Близината на плажата и погледот кон морето, ветува дека сместувањето во Вилата Арго е добар избор за вашиот одмор.   

VILLA PHILOXENIA
Овој објект кој се наоѓа во средишниот дел на Врахос, привлекува внимание со модерниот изглед. Близината до големата плажа, како и до останатите содржини во ова се попознато туристичко место.
 
Според многумина, најубавата плажа помеѓу Превеза и Игуменица е карактеристична по својата импресивна должина, но и убавиот песок со кој не можат да се пофалат многу плажи на оваа линија. Оваа плажа е наградена со  Blue-Flаg и е идеална за семејства со мали деца. Плажата е голема и ретко може да биде преполна, така што во секое време можете да уживате во мир на неа, дури и можете да  се изолирате. Во текот на викендот има повеќе посетители.
 
Песокот е златно жолт, многу фин и на брегот и во водата, освен само еден дел кој е тесен појас има чакал на влезот во морето. На крајот од плажата има карпи и е препорачлив дел за љубителите на нуркање. Бојата на морето се менува во текот на денот, па наутро е светло сина, но темна и тиркизна попладне. Водата е скоро секогаш кристално чиста, освен кога има големи бранови кои се карактеристични за  попладневните часови. Тие се претежно мали, но се случува да бидат големи и тогаш треба да бидете претпазливи затоа што можат силно да се повлечат во морето, а понекогаш и би можеле да ја донесат морската трева. Морето е претежно плитко и најплиткиот дел е во близина на понтонот за спортови на вода.
 
По должината на плажата има улица со широки тротоари за одење. Улицата нема многу сообраќај, а преку улицата се наредени вили и хотели, кои скоро сите имаат продавница на приземје или таверна, кафе-бар и дуќан. Изборот на храна не недостасува затоа што можете да изберете помеѓу голем број таверни и ресторани. Шеталиштето покрај морето е прекрасно уредено, чисто, со убави градинарски кафулиња и ресторани, со многу цвеќиња и палми. Паркингот е достапен покрај улицата и секогаш има простор, дури и за време на викендите.
 
Имајќи предвид дека плажата има многу својства, за оние кои се наоѓаат во некои од нив во текот на летото, треба да се напомене дека градот е многу мал. Има еден ред хотели и вили долж плажата и некои вили или хотели во вториот ред. Во градот има супермаркети и пекари, бројни кафулиња и ресторани. Во супермаркетите секогаш има свежо овошје и зеленчук, но нема свежо месо и риба.
 
Вечерта нема ноќен живот, ниту многу луѓе на шеталиштето, затоа е идеално место за љубителите на тивок одмор.