Плажите на островот Евиа, Грција

Плажите на Евиа се специфични, не само за песокот, туку и за околната борова шума, што е вистински одмор за тело и душа. Замислете комбинација на море, бранови, фин песок и свежа борова шума. После одмор како овој во Грција, ќе сакате да останете овде засекогаш...

Корасида - 50 нијанси на сина боја
Оваа плажа е феноменална со еден збор! На плажа има убав бел песок, кој ќе го обожавате. Морето е многу чисто, толку чисто што лесно можете да видите различни нијанси и најмали разлики во длабочината. Во најдлабокиот дел, водата е целосно транспарентна, подоцна доаѓа светло сина, така што боите се тенки до патот до тиркизна боја. Покрај белиот песок и тиркизно море, има и бели карпи, што ќе го направи вашиот одмор уште позаборавен. Околу плажата има кафулиња, ресторани и барови на плажа. Ако се плашевте дека оваа плажа е полна со пензионери, не сте во право. Тука може да се сретнете апсолутно сите генерации и да уживате во забавата.

Дафне - вистинско освежување
Плажата Дафне се состои од две плажи кои се наоѓаат едни до други. Ова е плажа со камчиња, а честопати ја посетуваат млади луѓе. Во жешките летни денови, тоа е омилен избор и на локалното население и на туристите, затоа што водата е поладна тука отколку на другите плажи. Водата е транспарентна, а има и волшебни природни убавини околу плажата. Додека се бањате, можете да уживате во мирисот на четинари и да ја одморите вашата душа од градската врева. На едната плажа има бар на плажа, додека од друга има прекрасна таверна, каде можете да уживате во грчките специјалитети.

Агиа Ана - најдолгата плажа на островот Евиа. Оваа плажа е долга 9 км, што ја прави најдолгата плажа на овој остров. Едниот дел од плажата е уреден, додека другиот не. Посетителите можат да изберат кој дел сакаат според нивните афинитети. Плажата е песочна, така што нема да има камчиња што ќе ве избодат ако одлучите да си го спуштите пешкирот на земја. Без оглед на кој дел ќе изберете, погледот што ќе го имате е фасцинантен. Околу вас, на ридовите ќе има бесконечна област на зимзелена шума, а нејзиниот интоксичен мирис ќе се шири во текот на денот. Во близина на плажата имате сè што ви треба. Постојат ресторани, кафулиња, соби за изнајмување, па дури и организирани места за кампување.

Ровис - место на кристално чиста морска вода. Оваа плажа е камчеста, но тоа се бели камчиња, па имате чувство дека сте во некоја прекрасна пустина. Ако прашате некој во Грција каде може да го видите најубавото зајдисонце, тие ќе ви кажат дека е оваа плажа. Вие и вашата сакана личност ќе доживеете тука со сигурност најромантичното зајдисонце што сте го виделе досега. На зајдисонцето, сонцето се претвора во прекрасни нијанси на портокал, кои се испреплетуваат со тиркизната боја на морето и зелените ридови, полни со шуми. Оние што бараат вистински одмор, мир и исклучување од надворешниот свет во никој случај не треба да ја заобиколат оваа плажа, затоа што тоа е вистинска оаза на мирот. Морето е чисто, транспарентно, плажата е убава, мирисот е зачудувачки. Не ви треба ништо друго за целосен зен! Ако не сакате да легнете на чакал, можете да ги земете обезбедените чадори и столчиња.

Хилидау - нудистичка плажа на островот Евија. Специфичноста на оваа плажа е пустината. Плажата е опкружена со неколку големи карпи, на кои можете да се искачите и да го испробате вашиот авантуристички дух. Плажата не е строго нудистичка, но дозволено е да се биде гол и да се плива на плажа. Плажата е доволно голема за да има простор за секого. Ако ви пречат нудистите, но ви се допаѓа плажата, слободно земете засолниште од другата страна на плажата, од другата страна на карпите. Да не спомнувам дека можете да фотографирате неверојатни фотографии на оваа плажа!

Едипсос - фамилијарна плажа. Можете да стигнете до оваа плажа многу лесно. Нема бескрајни патеки и криви. Затоа е одлично за семејства со деца. Можете лесно да возите, да паркирате и да слезете на плажа, за кратко време. Ова место беше популарно дури и во античко време, затоа што се веруваше дека изворите и термалните води што се наоѓаат тука, лекуваат апсолутно сè. Плажата е мала, а површината е песочна. Можете да користите свој пешкир, а исто така можете да ги користите и лежалките, доколку сакате. Она што најмногу ги привлекува туристите се термичките води кои се наоѓаат под карпите и течат директно во морето. Родителите го сакаат ова место, затоа што водата е исклучително топла поради изворот и нема страв дека децата ќе фатат настинка.

Аликес - идеално место за млади. Оваа плажа се наоѓа во централниот дел на островот Евија и е со песочна должина по целата должина. Бојата на песокот е темна, помеѓу портокаловата и кафеавата. Оваа плажа е омилена кај младите, затоа што има дури четири барови на плажа! Ако купите пијалоци, ќе добиете лежалки и чадор бесплатно. Добар договор е тоа? Плажата е организирана, а од раните утрински часови започнува со работа и музика.

Витоури - феноменална за топли денови. Оваа плажа има природна сенка. Има директна сончева светлина само 6 часа на ден, што го прави идеално место во топли денови. Плажата е опкружена со две огромни карпи кои создаваат сенка, и создаваат прекрасно чувство на дивина. Кога пливате, имате чувство да пливате низ природен канал, што ја прави вашата авантура уште повозбудлива. Ова е вистинска плажа ако сакате изолација, да се одморите од секојдневните забави и денот и ноќното лудило.

Еретрија - комплетно опремена и подготвена за вас. Плажата Еретрија е организирана плажа каде можете да најдете сè. Постојат кафулиња, ресторани, барови на плажа, продавници и брза храна. Во суштина сè што ви треба, и сè што не ви треба. Дополнителна предност на оваа плажа е што можете да и пристапите многу лесно, па затоа е погодна за сите возрасти и генерации. На родителите со деца им се допаѓа погодноста за пристап, на младите им се допаѓа добро опремена плажа. Песокот на плажата е убава, темно сива боја, која се меша со зеленото море и убавите палми.

Лихадонисиа - грчки Сејшели. Ова е комплекс на прекрасни острови со зелено море и прекрасен бел песок. Дали мислевте дека ќе треба да потрошите многу пари за да ја почувствувате атмосферата на Сејшелите? Сепак, тоа не е точно. Оваа плажа беше природно направена по земјотрес пред неколку илјади години. Сепак, не можете да пристапите на оваа плажа од улицата, туку само со организиран „воден транспорт“. Можете да изберете помеѓу брод, брод или водно такси, кое го измислиле особено за оваа пригода. Ова е омилено место на нуркачите, затоа што природните убавини што можат да ги видат овде, ретко кога можат да се почувствуваат. Ако имате среќа, можете дури и да сретнете делфини, и да пливате со нив!

Галерија