ПЕФКОХОРИ

Пефкохори е место со долга, тесна плажа со песочна камчиња.. Местото го добива името по боровата шума што ја опкружува (пефко - борово дрво; хорио - село). Пожарот во 2006 година уништи најголем дел од шумите и сè уште има остатоци од куќи уништени од пожар. Тесните улици го поврзуваат старото село со новиот Пефкохори. Местото е украсено со прекрасна црква, долга тесна песочна плажа, шеталиште покрај морето со палми, голем број таверни, пицерии, барови ... Во и околу местото има многу голем број хотели, станови и студија за изнајмување на туристи. Во северниот дел на Пефкохори, има неколку познати дискотеки за сите љубители на ноќен живот.

За сместување ви препорачуваме:

VILLA ELEKTRA
Вилата се наоѓа покрај црквата, во непосредна близина на центарот, во мирниот дел на Пефкохори, оддалечена на околу 350 м. од плажа. Вилата располага со двокреветни и трокреветни студија опремени со кујна, два или три кревети или француски кревет, тоалет, тераса, ТВ, Wi-FI, клима...

ПЛАЖA ВО БЛИЗИНА НА ПЕФКОХОРИ КОЈА ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ ДА ЈА ПОСЕТИТЕ
 
1. Златна плажа – Паљури
Кога одите од Пефкохори кон југот на полуостровот, патот ве води кон една од најубавите плажи, т.н. "Златна плажа". Златната плажа е организирана плажа со убави камчиња, песок и многу чисто море и е особено популарна кај семејствата со деца. На истиот дел од брегот е плажата Ксенија или Крусо како што туристите сè уште ја нарекуваат.
Морето овде е исклучително транспарентно. Внатрешноста на плажата е полна со борови дрвја, благодарение на кои има природни сенки. Исто така, постои можност да се вклучите во разни спортски активности како и спортови на вода. Оваа плажа е многу посетена, па затоа понекогаш е и преполна.
Доколку сакате да земете лежалки во некој од баровите, подобро е да ја посетите во утринските часови.

 

Галерија