LEGOLAND DUBAI

Посетете го  најкул градот каде што ќе можете да летате со авион, да управувате со брод, да спасите зграда која гори или да добиет вашата сопствена LEGOLAND возачка дозвола!
Со својата огромана понуда на нон-стоп интерактивна забава посетата на овој парк  несомнено ќе Ви обезбеди прекрасен ден на Вас и секако незаборавни моменти на Вашите деца. Изборот на овој парк е совршен ден за семејствата со деца на возраст од 2-12 години. Од моногубројните активности можеме да Ви ги издвоиме следниве:
Boating School -децата ќе имаат можност да бидат капетани на свои чамци.
LEGO® City Airport- незаборавно искуство-управување свој авион, чуство на летање како птица.
Driving School “ вистинско животно” возачко искистово за деца од 6-13 години, после кое искуство ќе можат да добијат официјална  LEGOLAND возачка дозвола.
Junior Driving School  мала  верзија на училиште за возење наменето за деца на возраст од 3-5 години.

IMAGINATION
Ова е простор  е наменет за обожавателите на LEGO® коцки и е вистинско уживање.   Овде можете да изградите и да се натпреварувате со LEGO® автомобили или да изградите со LEGO® MINDSTORMS® робот... Од моногубројните активности можеме да Ви ги издвоиме следниве:
Изградба и тестирање
Изградба на автомобил LEGO® и тестирање на  истиот и тоа против конкуренцијата или да проверете како вашата зграда ќе реагира за време на земјотрес ...
DUPLO® Express
Мал воз наменет да ги вози  помлади гости околу долината DUPLO® што всушност преставува игралиште за мали деца.
Kid Power Towers
Возење до врвот кое ќе ви овозоможи да добиете прекрасен поглед на целиот парк, а потоа да уживате во забавното брзо паѓање до дното.
LEGO® MINDSTORMS
Пријавете се за забавен туториал за градење и програмирање на најсовремени компјутеризирани роботи кои ќе ги почитуваат сите ваши наредби.
LEGO® Studios 4D
3D кино, каде што можете да уживате во фасцинантна авантура на 4D ефекти.

KINGDOMS
За љубителите  на  приказните и авантуристите кои сакаат да го пронајдат “изгубеното царство” овој дел е одличен избор. Во оваа средновековна земја ќе имате можност да го освоите возбудливиот змејски замок преку замокот на кралот. Помладите витези и принцези, исто така, можат да се вклучат во забавата и да патуваат со возот на змејот. Преку тобогани најмладите можат да уживаат во забавниот парк на змејот.

ADVENTURE
Младите истражувачи кои бараат авантура ќе ја најдат токму тоа во овoј парк. Можност за  волшебна подводна авантура за целото семејство со подморница. Со подводни експлозии и патување низ урнатини од антички храм за да се пронајде украдено богатство на фараонот.

MINILAND
Вашиот семеен ден нема да биде комплетен без посета на MINILAND, срцето на секој парк  LEGOLAND® Дубаи е горд со тоа што ви го овозможува првиот климатизиран МИНИЛАНД! Оваа интерактивна област е составена од импресивни 20 милиони LEGO® коцки со икони на хоризонтот на Дубаи и клучни знаменитости од целиот Блиски Исток, каде што гостите можат да ги активираат моделите со допир на копче. Можност за изградба  на град да најдат десетметарска маса за играње со бели LEGO® коцки со што ви се овозможува да учествувате во постојано менување на  градскиот хоризонт. Посетата на MINILAND е апсолутно задолжително за секое семејство, со 20 милиони LEGO® коцки во оваа внатрешна, климатизирана интерактивна област.

Factory Tour
Можност за посета на фабрика за произвотство на лего коцки каде ќе дознаете како се произведуваат LEGO® коцки. Сите деца ќе добијат своја сопствена LEGO® коцка  свежо произведена.
LEGOLAND® Water Park е единствен воден парк во регионот специјално дизајниран за деца на возраст од 2-12 години и нивните семејства. Во овој тематски парк LEGO®, земете го Joker Soaker, изградете го својот сопствен LEGO® сплав и пловетете околу мрзливата река, одете на сафари со прскање  или изберете  една од нашите многубројни атракции. Овој парк со 20 различни типови  на атракции во вода  преставува прекрасно семејно искуство!

Bollywood Parks™ Dubai
Боливуд Паркс™ Дубаи е првиот парк од ваков вид во светот. Во пет фасцинантни зони, можете да искусите различни средини инспирирани од најголемите ѕвезди на Боливуд.
Riverland™ Dubai
Riverland™  е влезот во Дубаи паркот, исполнет со тематска забава, храна  и мали раскажувачки дестинации кој може да ги следите без купување на билет. Можност за прошетка по реката, патување низ времето, каде што четири различни зони даваат фасцинантен поглед во некои од најголемите епохи на нашето минато.

Boardwalk
За родителите кои бараат интересна занимација во Дубаи со децата, еден од предлозите е да се посети ова “патување” каде ќе може да се доживее изгледот  на рана Америка во 1950-тите и да шетате низ урбаната улица, раздвижена со возбуда и забава. Уживајте во возвишени градби, палми и гламурозни неонски знаци насекаде околу вас.
India Gate
Можност за уживање  во кралското азиско добредојде со музичари и акробати кај  Индиската порта, каде што  импресивната уметничка скулптура ќе Ви “потврди”  додека заминувате на пат низ Индија.

The Peninsula
Ова е срцето на Riverland™ Дубаи. Опкружени од реката, ќе можете да уживате во разни фестивали и концерти на големо место на отворено. Архитектонската тематика од 19 век ги додава на ликот на овој плоштад што ги поврзува различните окрузи на Riverland Дубаи преку импресивни мостови

MOTIONGATE™ Dubai theme park
Најдобра брендирана  реклама од трите најголеми и најуспешните филмски студија во Холивуд, срдечно Ви препорачуваме да ја завршите вашата посета на светот на иновациите  и креативно раскажување приказни со посета на MOTIONGATE™ - Дубаи тематски парк.

Columbia Pictures
Влезете во авантуристичкиот свет на Columbia Pictures  и приклучитете се заедно  со  Ghostbusters (истерувачите на духови) во паранормална битка за да го спаси Њујорк,  или да ги преземете Lycans со вампирскиот воин Селена во натприродниот универзум на Подземјето. Почувствувајте ги акциите спакувани со 7 атракции, вклучително пловење, замрзнувачи и интерактивни емисии каде што се движат духови и каде  зомби и ќофтиња паѓаат од небото.

Smurfs Village
Соживување со светот на фантазиите и Штрумфовите
Добредојдовте во волшебниот свет на Штрумфовите. Каде што бајковидните куќички од печурки ви отвораат  имагинарен свет каде во секој агол ќе ве дочекаат колонија пријателски сини Штрумфови. Селото на меѓународно саканите Штрумфови нуди 5 импресивни атракции, вклучувајќи интерактивни играчки зони, возбудливи семејни возења и шармантно театарско шоу направено да уживаат сите генерации.

DreamWorks
Уживајте во светот на DreamWorks
Во овој филмски парк можете да се искачите преку небото или да се приклучите на Furious Five за епска боречка вештина! Истражуваат четири уникатни земји врз основа на блокбастер класиците Кунг Фу Панда, исто така и можност за обучување на свој змеј, Мадагаскар и Шрек - сите целосно во затворен простор!
Играат херој и го спаси денот со 12 восхитувачки атракции кој ќе Ве остават без здив. Искусете возбудливите семејни возења, мултимедијалните театарски претстави и интерактивните играчки зони кои никогаш нема да ги заборавите

Lionsgate
Уживајте во световите на LIONSGATE филмовите прекрасниот спектакуларен  танц.

Studio Central
Започнете своето патување во светот на филмот
Вашето патување почнува со влегување во Студио Централ во MOTIONGATE™ Дубаи. Се транспортираат во Златното доба на Холивуд во реалниот живот филмски сетови на Њујорк. Одете зад сцената и откријте ја илузијата на филмови, театарски отворени емисии и искусите како едно студио изгледа за време на снимање на филм.

 

Галерија